WSZYSTKO O SIECIACH BEZPRZEWODOWYCH

Tytułem wstępu

Od dłuższego czasu obserwujemy narastające problemy z jakością, stabilnością i wydajnością sieci bezprzewodowych używanych przez nas i naszych Abonentów. Niniejsze  opracowanie powstało, aby wyjść na przeciw oczekiwaniom wszystkich użytkowników dotkniętych problemami z sieciami bezprzewodowymi popularnie nazywanymi Wi-Fi.

Każda sieć lokalna, podobnie jak jej Użytkownik jest unikatowa, każda jest inaczej konfigurowana, pracują w nich różne urządzenia, począwszy od zarządzanych ze smartfona robotów kuchennych przez odkurzacze, urządzenia grzewcze, systemy alarmowe, falowniki fotowoltaiczne, systemy monitoringu wizyjnego, po skomplikowane macierze dyskowe czy serwery sieciowe. Tak tak, to wszystko może znajdować się w domu i być podłączone do Internetu. Do tego oczywiście dochodzą tablety, smartfony, komputery, konsole do gier, telewizory itd.  Nie trudno jest doprowadzić do sytuacji, w której w jednej chwili z Internetu korzysta jednocześnie kilkadziesiąt urządzeń klienckich.

Opieka nad lokalną częścią sieci, której częścią jest sieć bezprzewodowa leży po stronie Użytkownika (nawet jeśli nadajniki są zamontowane w urządzeniu dostarczonym przez Operatora sieci Internetowej). Postaramy się ułatwić Państwu zrozumienie i podjęcie właściwych kroków, mających na celu poprawienie komfortu pracy na sieci bez przewodowej.

Zapraszamy do lektury.

Najczęstsze przyczyny niestabilności sieci

Korzystając z doświadczeń własnych, abonentów, użytkowników opisujących swoje doświadczenia w Internecie oraz badań przeprowadzanych przez instytucje badające urządzenia transmisyjne można wyróżnić kilka typowych przyczyn powstawania problemów:

  • Urządzenia starego typu (nie wspierające nowych standardów transmisji bezprzewodowych) podpięte do wspólnego punktu dostępowego z innymi urządzeniami nowszej generacji

Jeśli taka sytuacja ma miejsce (do sieci podpinamy starego typu urządzenia peryferyjne) to punkt dostępowy wymusi na sobie taki tryb pracy sieci, aby był odpowiedni dla wszystkich urządzeń. Bardzo często prowadzi to do spadku wydajności połączenia i spadku prędkości. Rozwiązaniem jest stosowanie kilku punktów dostępowych – osobnych do urządzeń wysokiej wydajności, a osobnych do starszego typu urządzeń klienckich.

  • Urządzenia (głównie komputery), które posiadają nieaktualne sterowniki kart sieciowych, niezaktualizowany system operacyjny

W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie aktualizacji sterowników komponentów sieciowych oraz systemu operacyjnego. Dodatkowo warto sprawdzić, czy na komputerze nie ma włączonej agresywnej polityki oszczędzania energii. Potrafi ona zredukować ogólną wydajność systemu, a także karty sieciowej odpowiedzialnej za łączność bezprzewodową.

  • Brak właściwego zasięgu pomiędzy punktem dostępowym, a urządzeniami klienckimi lub przeszkody znajdujące się na drodze pomiędzy nimi

Urządzenia bezprzewodowe do poprawnej pracy wymagają odpowiedniej mocy sygnału nadawczego i odbiorczego po obu stronach transmisji. Każda przeszkoda znajdująca się na drodze takiej transmisji zaburza komunikację pomiędzy urządzeniami. Typowymi przeszkodami są: mury, zbrojenia, instalacje elektryczne, instalacje wod-kan-gaz, meble, stropy, instalacje ogrzewania podłogowego.

Jeśli urządzenia pracują na jednej kondygnacji należy zapewnić im optymalny zasięg do punktu dostępowego montując go w centralnej części mieszkania. W przypadku pracy na kilku kondygnacjach należy zamontować dodatkowe urządzenia obsługujące każdą kondygnację osobno. Urządzenia dostępowe rozmieszczone na poszczególnych kondygnacjach należy połączyć za pomocą sieci przewodowej (kabel komputerowy, popularna skrętka). Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest charakterystyka pracy anten w urządzeniach dostępowych. Najczęściej jest ona dookólna i anteny te powinny być ustawione w poziomej płaszczyźnie na danej kondygnacji.
Zapraszam do lektury artykułu znajdującego się
tutaj i opisującego zagadnienia pracy urządzeń sieciowych

  • Zaburzenia pochodzące od innych urządzeń pracujących w okolicy

Na pracę urządzeń ma przede wszystkim wpływ pole elektromagnetyczne, które emitowane jest przez każde urządzenie elektryczne. W zależności od jakości wykonania urządzeń, ich zgodności z normami emisyjnymi, rodzajów transmisji generowanych przez elementy aktywne można zauważyć różny poziom wpływu na inne urządzenia. Na nasze i Państwa routery najbardziej wpływają systemy monitoringu, elektroniczne nianie, kuchenki mikrofalowe, analogowe telefony bezprzewodowe, pracujące silniki indukcyjne. Oczywiście nie jest regułą ich wpływ na transmisję bezprzewodową, gdyż większość urządzeń posiada odpowiednie ekranowanie – lecz nie wszystkie … W tym temacie również zapraszam do lektury artykułu na portalu sieci-wifi.pl . Opisane tam zostały zagadnienia związane z tym tematem.

Największym wrogiem sieci WiFi są dość popularne wzmacniacze sieci GSM, większość z nich nie posiada odpowiednich certyfikatów, spotkaliśmy się z sytuacją gdzie sieć WiFi była w stanie przetransmitować zaledwie kilka megabitów, a po wyłączeniu urządzenia wzmacniającego sygnał GSM z prądu ponowny test pokazał niemal 100 Mbps, na tym samym urządzeniu i w tym samym miejscu.

Jak sobie z tym radzić

Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie przyczyn problemu.

Aby wykluczyć problem z samym sygnałem pochodzącym od Operatora telekomunikacyjnego należy urządzenie testujące podpiąć bezpośrednio do naszego terminala (routera) za pomocą kabla sieciowego zakończonego po obu stronach wtykiem rj45 (jeśli nie posiadacie takiego w domu to z pewnością będzie on do nabycia w każdym markecie lub sklepie ze sprzętem komputerowym).

Po połączeniu routera z komputerem przewodem należy wyłączyć kartę sieciową bezprzewodową w komputerze (aby mieć pewność, że transmisja nie będzie realizowana bezprzewodowo) i należy przeprowadzić testy za pomocą ogólnie dostępnych w Internecie testów np. speedtest.pl

Jeśli już ustalimy, że prędkość Internetu jest w porządku, to możemy przejść do połączenia bezprzewodowego. Pamiętajmy, że sieci bezprzewodowe używane w typowych routerach nie są bezobsługowe.

W przypadku, gdy nasze połączenie jest niestabilne warto sprawdzić czy kanał, na którym pracuje router nie jest zaburzony. Najprościej to zrealizować instalując na smartfonie lub tablecie dowolną aplikację typu Wifi Analyzer, która pokaże zajętość pasma i pozwoli wybrać mniej uczęszczane kanały. Poniżej przykładowe odczyty z analizera :

Środowisko niemal idealne, występujące bardzo rzadko, głównie w zabudowie jednorodzinnej. Brak obcych sieci w eterze, swobodna możliwość ustawienia kanałów. Należy je ustawić tak, aby na siebie nie „nachodziły”.

Środowisko typowe dla zabudowy wielorodzinnej. Wszystkie z trzynastu kanałów radiowych są zajęte, a sieci „nachodzą się na siebie” zakłócając się wzajemnie. Nie ma możliwości uzyskania optymalnej wydajności łącza.

Jak już ustalimy, który kanał jest dla nas najbardziej odpowiedni to wystarczy zalogować się na router lub punkt dostępowy (na naszych urządzeniach dane do logowania znajdują się na spodzie urządzenia) i zmienić na znaleziony wcześniej, niezakłócany przez sieci obce kanał.

Niestety czasem się zdarzy, że na tym paśmie pracuje np. analogowy telefon lub inne urządzenie, którego tam być nie powinno, a nie zobaczymy go na liście analizera. W takiej sytuacji warto spróbować inny wolny kanał. Procedura wymaga cierpliwości, ale daje masę satysfakcji, jeśli uda nam się ustabilizować pracę urządzeń.

W przypadku pracy na kilku kondygnacjach lub na bardzo dużym terenie, jesteśmy zmuszeni do zastosowania dodatkowych urządzeń wzmacniających sygnał WiFi, które wspomogą pracę Twojej lokalnej sieci bezprzewodowej.

Jeżeli zdecydujemy się na użycie kilku punktów dostępowych konfigurowanych ręcznie (ta metoda jest najtańsza do zrealizowania) to w pierwszej kolejności musimy połączyć te punkty ze sobą (zdecydowanie zalecamy zrobić to przewodowo), a następnie dla każdego przeprowadzić procedurę ze znalezieniem wolnego kanału, analogicznie do pojedynczego routera wg opisu powyżej.

Urządzenia należy poustawiać na kanałach w taki sposób, aby na siebie nie zachodziły.

Drugą metodą jest użycie urządzeń w technologii mesh. Technologia ta została stworzona w celu wyeliminowania naszej ingerencji w pracę nadajników. Kontroler zintegrowany w urządzeniach zarządza pasmami i kanałami samodzielnie, a nam pozostaje cieszyć się nieprzerwaną pracą sieci bezprzewodowej. Jeśli mesh wydał się Wam interesujący zapraszam do zapoznania się z jednym z testów przeprowadzonych przez portal benchmark.pl

Podsumowanie

Jeśli nie czujecie się na siłach, aby przeprowadzić samodzielnie którykolwiek z elementów przedstawionych w niniejszym opracowaniu, zalecamy poszukać lokalnych specjalistów zajmujących się naprawą i konfiguracją komputerów. Warto pamiętać, że sieci bezprzewodowe są sieciami lokalnymi i tak, jak wszystkie przewodowe wymagają projektowania, konfiguracji i zarządzania przez użytkownika.

Jak już pisaliśmy we wstępie – każda sieć lokalna, podobnie jak jej Użytkownik jest unikatowa, każda jest inaczej konfigurowana, pracują w nich różne urządzenia, począwszy od zarządzanych ze smartfona robotów kuchennych przez odkurzacze, urządzenia grzewcze, systemy alarmowe, falowniki fotowoltaiczne, systemy monitoringu wizyjnego, po skomplikowane macierze dyskowe czy serwery sieciowe. Tak tak, to wszystko może znajdować się w domu i być podłączone do Internetu. Do tego oczywiście dochodzą tablety, smartfony, komputery, konsole do gier, telewizory itd.  Nie trudno jest doprowadzić do sytuacji, w której w jednej chwili z internetu korzysta jednocześnie kilkadziesiąt urządzeń klienckich.

Operator nie ponosi odpowiedzialności za stabilność i pracę sieci lokalnych, nie dlatego że nie chce, ale dlatego, że nie ma możliwości nimi skutecznie zarządzać.

Domeną i obowiązkiem Operatora wynikającym z przepisów prawa, jest zarządzenie siecią publiczną, której zakończeniem od strony Operatora jest terminal światłowodowy lub router, na których usługa jest przekazywana Abonentowi do użytkowania. Podobnie jak w przypadku prądu czy wody punktem granicznym są licznik lub wodomierz.

Zdecydowana większość negatywnych komentarzy dotyczących jakości usług telekomunikacyjnych świadczonych przez różnych Operatorów, które można znaleźć w Internecie są wynikiem niewłaściwego użytkowania sieci WiFi lub znikomej wiedzy na jej temat. Dlatego też powstało powyższe opracowanie.

Mam nadzieję, że powyższy opis problemu i zaproponowane rozwiązania będą dla Państwa przydatne i pozwolą zaprojektować sieć w taki sposób aby wszyscy domownicy mogli komfortowo korzystać z dostarczanych przez nas usług telekomunikacyjnych.